logo Sluneční hodiny Lípa

Složitější sluneční hodiny

Kamenický Šenov, 2012

První velké sluneční hodiny jsem dělal pro kamarády v Kamenickém Šenově. Jedná se o jihovýchodní hodiny (azimut -45°) a za "velké" je považuji nejen kvůli samotným rozměrům, ale také kvůli provedení a latinskému textu. Hodiny jsou nakreslené na ploše o rozměrech 1.8 x 1.3 m a délka ukazatele (polosu) je 60 cm.

Sluneční hodiny Lípa, Kamenický Šenov Jihovýchodní hodiny mají azimut stěny -45° a díky tomu mají hodinové čáry od 5. do 14. hodiny. Kromě těchto čar jsou zakresleny ještě obratníky Kozoroha (modrá křivka; zimní slunovrat), obratník Berana a Váhy (zlatá čára; jarní a podzimní rovnodennost) a obratník Raka (červená křivka; letní slunovrat).

Sluneční hodiny Lípa, Kamenický Šenov Latinský text ve volném překladu znamená "Tento dům z roku 1903 dostal hodiny v roce 2012.". Text si majitelé vymysleli sami, ale překládal jej profesor latiny Jiří A. Čepelák (tímto mu ještě jednou děkuji). Opět jsou v textu zvýrazněné iniciály tvůrců hodin.

Mistrovice 1, 2012

O prázdninách roku 2012 jsme nakreslili tyto krásné sluneční hodiny mému strýci na jižní stěnu domu v Mistrovicích u Nového Oldřichova na českolipsku. Mají rozměry 2.6 x 1.2 m (přes 3m2), délka polosu je 53 cm a azimut stěny je 8.5°. Latinský text nám opět překládal pan Jiří A. Čepelák a ve volném překladu znamená "Poslouchej přírodu, jsi její součástí.". Do textu jsme "schovali" naše iniciály Tomáš, Bronislav a Jan. Ať si mají sousedé o čem povídat.

Sluneční hodiny Lípa, Mistrovice 1 Sluneční hodiny mají další doplněk k tématu v podobě pískové plastiky Slunce.

Sluneční hodiny Lípa, Mistrovice 1 Hodinové čáry mají černou barvu (od 7. do 18. hodiny), červeně jsou pak obratníky (zimní slunovrat, jarní a podzimní rovnodennost a letní slunovrat) a poslední čáry se nazývají "do Slunce západu". Mají zelenou barvu a dá se z nich vyčíst, za jak dlouho zapadne Slunce. Na fotografii je zachycena situace, že Slunce zapadne asi za 10 hodin. Ano, i toto mohou ukázat sluneční hodiny.

Bítouchov, 2019

Následující hodiny jsou příkladem, kdy majitel hodinami žije. Nejprve měly obsahovat pouze hodinové čáry s obratníky. Pak se majiteli zalíbily čáry "do Slunce západu" a nakonec jsme domalovávali tabulku / graf časové korekce. Pokud člověk tráví venku na zahradě hodně času a má rád techniku a logické myšlení, pak je mu tato směsice čar naprosto jasná a i příjemná na pohled. Hodiny mají rozměr 200 x 160 cm, délka ukazatele je 43 cm a azimut stěny je 31°.

Sluneční hodiny Lípa, Bítouchov Hodiny jsou jihozápadní a mají rozsah 10 až 19 hodin. Na fotografii právě kreslím graf časové korekce. Z něj lze vyčíst, kolik minut se musí přičíst nebo odečíst v určité části roku, abychom dostali "skutečný lidský atomový čas". To je ten co nám ukazují hodinky na ruce nebo na mobilu. Sluneční hodiny totiž ukazují pravý sluneční čas a v něm není každý den v roce dlouhý 24 hodin.

Sluneční hodiny Lípa, Bítouchov Abychom například v únoru dokázali říct kolik je přesně hodin (těch lidských, atomových, mobilových), tak musíme přičíst přibližně 14 minut. Koncem října pak zase musíme odečíst přibližně 17 minut. Takže rozdíl mezi nejkratším a nejdelším dnen v roce je přibližně 30 minut.

Sluneční hodiny Lípa, Bítouchov Jak jsem uváděl, rodina majitele tráví mnoho času na zahradě a tak jsou sluneční hodiny součástí jejich života venku.

Kurort Jonsdorf (DE), 2019

Na jedné prezentaci mne kontaktoval německý manželský pár, že by měli rádi na svém zrekonstruovaném domě sluneční hodiny. Trochu jsem se vyděsil, jak se se svou němčinou budeme domlouvat na technických detailech. Nakonec mě uklidnila paní majitelka, protože mimo jiné také trochu mluvila česky, trochu rusky a trochu polsky. A právě polštinu, němčinu a ruštinu jsem u nás v rodině slýchával od mala (jsme taková trochu víc mezinárodní rodina). Poprvé jsem začal hodiny zaměřovat v půli června, ale pak se vše začalo časově odsouvat. Celý týden bylo hezké počasí, ale na víkend se zatáhlo a poprchávalo. Takto jsme odsouvali kreslení skoro měsíc. Až jsem se párkrát bál, že budou prázdniny krátké. Nakonec se vše podařilo a během 3 dnů bylo navrtáno, osazeno, znovu přeměřeno, nabílený podklad a nakreslené čáry. A opět, poslední dokreslování čar už bylo za mírného deště. Hodiny mají rozměr 170 x 120 cm, délka ukazatele je 40 cm a azimut stěny je 30°.

Sluneční hodiny Lípa, Kurort Jonsdorf (DE) Jihozápadní hodiny mají azimut stěny 30° a zobrazují hodinové čáry v rozsahu 9 až 18 hodin. Jsou zde zakresleny také obratníky Kozoroha (žlutá křivka; zimní slunovrat), obratník Berana a Váhy (zelená čára; jarní a podzimní rovnodennost) a obratník Raka (cihlově červená křivka; letní slunovrat).

Sluneční hodiny Lípa, Kurort Jonsdorf (DE) Po rekonstrukci domu zůstalo u parkovacího stání relativně volné místo a hodiny se sem krásně hodí.

Sluneční hodiny Lípa, Kurort Jonsdorf (DE) Na sluneční hodiny je vidět nejen ze zahrady, ale také z ulice.