logo Sluneční hodiny Lípa

Tvorba hodin

Když mne někdo osloví, že by chtěl sluneční hodiny, tak se ptám "proč?", "k jakému účelu?". Někdo chce hodiny jen jako designový prvek na stěnu domu do ulice, kam se dívají kolemjdoucí nebo sousedé odnaproti. Někdo chce hodiny proto, aby si je užil hlavně on, jeho rodina, přátelé. V tom případě se pak ptám dál "kde trávíte volný čas, kde je Vám dobře?". Takoví lidé chtějí na hodiny vidět z posezení na zahradě, z oken domu při pohledu do zahrady. Není problém hodiny vytvořit v podstavě kdekoliv. Na jakémkoliv povrchu, na vodorovné nebo svislé ploše, na libovolně otočené zdi. Nejtradičnější jsou asi na jižní zdi, na východní nebo západní stěně jsou méně časté, ale hodiny lze vytvořit i na severní zdi.

Po určení místa, kde by hodiny měly být pak přichází otázka, jak mají vypadat a co mají ukazovat. Někomu stačí pouze hodinové čáry, někdo chce více a chce se kochat i čárami obratníků. Z těch lze určit přibližné datum. Dále lze zakreslit i čáry tzv. "od Slunce východu" nebo "do Slunce západu", tedy jak už je dlouho po východu Slunce a za jak dlouho Slunce zapadne.

Pak už přichází ta pravá fyzika. Zaměřím si plochu (nejčastěji je to zeď). Důležité je zaměření jak je stěna orientovaná ve směru východ-západ, ale také jak je odkloněná od svislice. Jelikož i malá chyba zaměření (např. i půl stupně) hraje při větších rozměrech hodin velkou roli, zaměřuji zeď několikrát. Může se totiž stát, že je stěna nepatrně "prohnutá". To se nejlépe pozná v okamžiku, kdy Slunce začíná nebo končí svítit na stěnu. V tu chvíli paprsky prozradí i miniaturní zvlnění zdi a projeví se to jako plochy stínu v jinak osvícené zdi.

Tvorba hodin, Sluneční hodiny Lípa
Sluneční paprsky odhalí i milimetrové zvlnění stěny; viz. Bítouchov, 2019.

Když mám stěnu zaměřenou, znám rozměry plochy pro číselník a vím "co mají hodiny ukazovat", pak vytvořím na počítači náhled, jak by asi mohl vypadat výsledek. Někdy je návrh přijat hned, jindy má majitel další připomínky a úpravy. Vždy lidem říkám, ať si dají na čas, ať si to pořádně rozmyslí. To oni v domě bydlí a to oni se na ty hodiny budou dívat.

Tvorba hodin - náhled, Sluneční hodiny Lípa   Tvorba hodin - náhled, Sluneční hodiny Lípa   Tvorba hodin - náhled, Sluneční hodiny Lípa
První jednoduchý náhled, druhý náhled s nápisem a konečná realizace hodin; viz. Kamenický Šenov, 2012.

Je-li vše schváleno, začíná samotná práce. Výpočet rozměrů a tvarů ukazatele. Nejčastěji šikmého ukazatele, kterému se říká polos. Když ho vyrobím, jdu jej namontovat na zeď a vyzkoušet, zda je správně a odpovídá výpočtům. Pokud ano, může se připravit plocha, kam se budou hodinu malovat.

Tvorba hodin, Sluneční hodiny Lípa   Tvorba hodin, Sluneční hodiny Lípa
Kontrola správného nastavení ukazatele a malování podkladu; viz. Manušice 2, 2013.

Tvorba hodin, Sluneční hodiny Lípa   Tvorba hodin, Sluneční hodiny Lípa
Polos u východních hodin se seřizuje obtížněji, musí být vzdálen od zdi velmi přesně; viz. Manušice 1, 2012.

Tvorba hodin, Sluneční hodiny Lípa   Tvorba hodin, Sluneční hodiny Lípa   Tvorba hodin, Sluneční hodiny Lípa
Po namalování plochy pro číselník provádím znovu kontrolu správné polohy polosu; viz. Kurort Jonsdorf (DE), 2019.

Je-li plocha namalovaná a ukazatel (polos) správně osazen, pak už zbývají "jen" namalovat čáry, čísla a texty. Každé čáry (hodinové, obratníky, do Slunce západu atp.) mají pro přehlednost svou barvu. Toto vše se nejprve předkreslí tužkou (lze relativně snadno přemalovat), nechávám na Slunci to "překontrolovat" a pak vše obtahuji slabým štětečkem. Ač se to nezdá, bývá to i několik desítek metrů čar o tloušťce třeba 5 mm.

Tvorba hodin, Sluneční hodiny Lípa   Tvorba hodin, Sluneční hodiny Lípa
Detaily jsou předkreslené tužkou a pak je obtahuji barvou malými štětečky; viz. Bítouchov, 2019.

Kromě zdi, která je skoro hladká (přesto tam jsou malé kamínky štuku) jsem také maloval hodiny na asfaltový střešní šindel a tam je hrubost mnohem věští.

Tvorba hodin, Sluneční hodiny Lípa
Nemusí se malovat na relativně plochou zeď, hodiny jsem maloval i na sedlovou střechu domku; viz. Manušice 4, 2019.